دانشمندان معروف ایرانی را بشناسید

دانشمندان معروف ایرانی

دانشمندان معروف ایرانی

ایران با توجه به تاریخ طولانی مدت و سابقه علمی که دارد، در جهان معروف است. بسیاری از کشور ها هستند که تاریخ طولانی مدتی دارند ولی تفاوت آن ها با ایران در مردمانی است که در این سرزمین رشد کرده اند. دانشمندانی در این خاک بزرگ شده اند که توانسته اند با یک دستاورد، علم را تکان بدهند. ایران دانشمندانی مانند ابوریحان بیرونی را به خود دیده است. ما قصد داریم دانشمندان معروف ایرانی را در این مطلب به شما معرفی کنیم. 

ابوالوفاء محمد بوزجانی

یکی دیگر از دانشمندان معروف ایرانی محمد بوزجانی می باشد. نام او چندان برای عموم سرشناس نیست. ولی او یکی از بزرگترین ریاضیدانان جهان است. زندگی او در سال های 319 تا 376 هجری شمسی و سرشار از نبوغ بوده است. او یکی از ریاضیدانان و منجمان به نام در دوره خودش بوده است. محمد بوزجانی بسیاری از روش های حساب که بین بازرگانان بوده است را ارتقا داده است. بزرگ ترین ابتکار او زمانی بود که او مثلثات را کشف کرد.مثلثات و سینوس ها یکی از بزرگ ترین کشفیات این دانشمند بزرگ است.

ابوبکر محمد بن زکریای رازی

رازی یکی از دانشمندان معروف ایرانی می باشد. کم تر کسی پیدا می شود که اسم او نشنیده باشد. او در سال های 243 الی 304 هجری شمسی زندگی می کرده است. رازی در واقع یک شیمی دان، پزشک و فیلسوف بزرگ بود که در زمان حیاتش آوازه اش همه جا را پر کرده بود. او کاشف اسید سولفوریک امروزی می باشد. اما بزرگ ترین کشف زکریای رازی الکل بوده است. او با استفاده از تخمیر نشاسته الکل را شناسایی و کشف کرد. همان طور که می دانید الکل یکی از موادی است که پایه بسیاری از داروهای امروزی می باشد. او در دوران حیاتش نزدیک به 100 کتاب در زمینه های مختلف را تالیف کرده است.

دانشمندان معروف ایرانی

غیاث‌الدین جمشید کاشانی

غیاث‌الدین جمشید کاشانی نیز جز دانشمندان معروف ایرانی است. او در سال های 758 الی 808 زندگی می کرده است. جالب است بدانید که او سبک محاسباتی دوران خودش را ارتقا بخشید و خالق 4 عمل اصلی در دنیا می باشد. با این ابداع بسیاری از فعالیت های ریاضی را آسان تر کرد و نام خودش را در تاریخ ثبت کرده است.

ابوعلی حسین‌بن‌عبدا… بن‌حسن‌بن‌علی‌بن‌سینا 

این دانشمند معروف به ابو علی سینا می باشد. او در سال های 359 تا 416 زندگی کرده است. یکی دیگر از القاب او شیخ الرئیس می باشد. او یکی از پزشکان سر شناس در دنیا می باشد. شهرت او به حدی زیاد است که روز پزشک در ایران را به نام او ثبت کرده اند. او در دوران زندگی خود بیش از 450 کتاب در زمینه های مختلف طبی نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code