معرفی ورزش چوگان

ورزش چوگان

یكی از ورزش های اصیل ایرانی ورزش چوگان  است. در سال های اخیر این ورزش در جهان گسترده شده است. تاریخ این بازی به 600 سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده شده است. با كشور گشایی داریوش اول به سمت هند این بازی گسترده تر شد. به دلیل آن كه این بازی در بین پادشاهان و سران مملكت بسیار پر طرفدار بوده است شهرت زیادی پیدا كرد. در حال حاضر این بازی در 77 كشور دنیا بازی می شود. با جهانی شدن این بازی و استقبال مردم در كشور های مختلف، هر كشور هیئت هایی برای نظم دادن و برنامه ریزی های گسترده برای ورزش چوگان تشكیل داده اند. با فراگیر شدن آن هیئت المپیك این ورزش را به رسمیت شنخت و در المیپیك ها بین كشور های مختلف مسابقات چوگان برگزار می گردد. 

اطلاعات و قواعد ورزش چوگان

نام این ورزش را از چوبی كه در دست بازیكنان قرار دارد گرفته اند. یك بازكین كه بر اسب سوار است باید از سمت راست با كمك چوب كه شبیه به چوب گلف و یا هاكی است توپ را هدایت كند. طول زمین چوگان 274 متر و عرض آن 145 متر می باشد. بازی توسط دو تیم برگزار می شود. هر تیم 4 نفره است. قواعد آن شبیه به فوتبال است و در دو طرف زمین دروازه وجود دارد. هر تیم باید تلاش كند توپ را از خط دروازه ی حریف عبور دهد. طول دروازه ها نیز 7 متر است.

ورزش چوگان

بازیكنان هر تیم با توجه به پست هایی كه دارند موظف می شوند فعالیت خاصی را انجام دهند. نزدیك ترین فرد به وسط زمین نقش حمله را ایفا كند. نفر دوم نیز به كمك حمله می آید ولی در كار های دفاعی نقش بیش تری را دارد. نفر سوم معمولا بهترین بازیكن تیم است. او به كمك نفر از دفاع می كند و جلوی پیشرفت حریف را به سمت دروازه می گیرد. نفر سوم جدایی از نقش دفاع باید بازی سازی كند. ارسال توپ برای مهاجم و حركت دادن تیم به سمت جلو به عهده نفر سوم است. 

بازی چوگان در 6 دوره زمانی برگزار می شود. به هر دوره یك چوكه گفته می شود. زمان هر چوكه 7 دقیقه است. البته در كشور های امریكا و آرژانتین تفاوت بسیار كمی در زمان و در اندازه زمین وجود دارد. پس از گل زدن هر تیم،‌ زمین ها عوض می شود و بازیكنان موظف اند به سمت دیگر زمین بروند. یكی از خطاهای بسیار رایج در این بازی سد مسیر سواركار است. ضربه زدن از سمت چپ سواركار نیز خطا محسوب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code