ساکنین اولیه ایران، آشنایی با اقوام و ملل ایرانی و تاریخ ایران باستان

ساکنین اولیه ایران

طبق مستندات و آثار تاریخی موجود مورخان و باستان شناسان همگی به وجود تمدنی کهن قبل از آریایی‌ها در ایران اعتقاد دارند. در اصل چندین هزار سال قبل از ورود آریایی‌ها به ایران اقوام مختلف و اصیلی در این کشور پهناور می‌زیسته‌اند، که معمولا در رابطه با این موضوع  کمتر سخن به میان می‌آید. و بیشتر در رابطه با آریایی‌ها و اقوام مختلف آن صحبت می‌شود. در این مقاله آموزشی قصد معرفی تعدادی از اقوام و ساکنین اولیه ایران را داریم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی اقوام قبل از آریایی‌ها در ایران:

در این بخش به معرفی تعدادی از اقوام اولیه کشور ایران صحبت خواهیم نمود صحبت در رابطه با تمامی اقوام در این مجال نمی‌گنجد ولی سعی بر این است که از این اقوام کهن نام ببریم:

1- عیلامی‌ها یا هیلامی‌ها:

شاید تمایل داشته باشید بدانید عیلامی چه معنایی دارد؟

در اصل ایلامی‌ها هیلامی‌ها و یا الام‌ها یعنی اقوامی که در ارتفاعات و مناطق بلند زندگی می‌کردند. یکی از قدیمی‌ترین اقوام ساکن در ایران بودند که بیشتر در مناطق جنوبی کشور از جمله خوزستان، چهار محال بختیاری، بوشهر و … زندگی می‌کردند. این قوم بارها و بارها مورد حملات ساکنین بین‌النهرین قرار گرفتند. و بعدها با پارسی‌ها و کاسی‌ها متحد شدند. اولین زبان و خط رسمی هخامنشیان توسط این قوم آموزش داده شد.

2- کاسی‌ها یا کاشیان و یا کاسوها:

نظر مورخان بر این است که این اقوام بیشتر در مناطقی همچون‌ دره‌های ایلام، بختیاری بخشی از خوزستان، کردستان زندگی ‌می‌کردند. و زبان آنها قفقازی بوده است. زبان این قوم نسبت به قوم ایلامی‌ها سریع‌تر منقرض شده است. این قوم آثار هنری زیبایی داشتند و در اصل هنرمند و صنعت پیشه بوده اند.

ساکنین اولیه ایران

3-لولوبیان:

یکی از اقوام کهنی بودند که تقریبا 4000 سال پیش از میلاد در ایران می‌زیسته‌اند. در اصل این قوم بنیان گذار اقوام کرد هستند و محل اصلی زندگی آنها در کرمانشاه،کردستان و بخش‌هایی از آذربایجان ( در بخش‌هایی از ارومیه کنونی) بوده است. همان طور که امروزه می‌بینیم کردهای ایران در بخش‌هایی از ارومیه و کردستان و کرمانشاه مستقر هستند. ( بر این برخی از مورخان بر این باوردند که قوم لر بازمانده‌ی این اقوام هستند زیرا واژگانی از این اقوام در نوشته‌ها و لوح‌های این اقوام به چشم می‌خورد.)

4-کاسپی‌ها:

در تلفط اروپایی به کاسپی‌ها، کاسپین‌ها گفته می‌شود. کاسپی‌ها اقوامی بودند که در قفقاز جنوبی زندگی ‌می‌کردند. دریای کاسپین یا خزر امروزی به نام همین قوم بوده است. این قوم سفید پوست و بلوند بوده‌اند. به دلیل نزدیکی به دریا، کشاورزی در مناطق مربوط به کاسپی‌ها بسیار رونق داشته است و این قوم ماهرترین کشاورزان دنیا بوده‌اند. طبق تحقیقات مورخان، مناطق زندگی کاسپی‌ها عبارت است از جمهوری آذربایجان و حدود تالش و گیلان و در آذربایجان شرقی تا حدودی زنجان.(در اصلی می‌توان گفت اقوامی مانند ترک‌ها و گیلک‌ها)

و در پایان…

اسامی اقوام دیگری که چند هزار سال پیش‌تر از آریایی ها در این سرزمین می‌زیسته‌اند عبارتند از: گوتی‌ها، اورارتوها(ترکان باستان در شمال غربی ایران و ترکیه کنونی و ارمنستان که نام کوه‌های آرارات از نام همین اقوام گرفته شده است.)، ماناییان و … .

از این رو به راحتی می‌توان به این مسئله پی برد که اقوام اصلی ساکن در ایران لزوما آریایی ها نبوده‌اند. بلکه آریایی‌ها اقوامی بودند که بعدها در ایران و هند و اروپا ساکن شدند. بعضی از مورخان آریا‌ها را دو دسته مادها و پارس‌ها و برخی دیگر به 3 دسته‌ مادها و پارت‌ها و پارس‌ها تقسیم نموده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code