ورزش باستانی ، ورزشی با ریشه ایرانی

ورزش باستانی

ورزش باستانی در تاریخ ما

در تاریخ آمده است که زورخانه به سبک امروزی حدود 700 سال پیش پدید آمده است. به امر محمود معروف به پوریای ولی که از مردم خوارزم بوده است به این شکل سازمان دهی شده است. اما قبل از این تاریخ نیز حرکات این ورزش و به خصوص کشتی گرفتن در سبکی که در زورخانه ها انجام می شود در ایران رواج داشته است. ورزش باستانی از آن دسته چیزهایی است که با تاریخ کشور ما گره خورده است.

از سال های دور و به منظور آماده سازی افراد برای جنگ ایرانیان تصمیم گرفتند فعالیت های وزرشی را انجام دهند که کشتی در آن بسیار نقش مهمی داشت. دلیل آن هم این بود که جنگ ها گذشته تن به تن بودند و علاوه بر قوای جسمانی فرد نیاز بود که جنگجو ها تمرینات زیادی نیز داشته باشند. در واقع آن ها از جنگ یاد می گرفتند که به صورت تن به تن مبارزه کنند.

کم کم و در طول سال های مختلف این ورزش پیشرفت کرد و حرکاتی نیز برای تناسب اندام و آمادگی جسمانی ورزشکاران در آن گنجانده شد. چون این ورزش در سال های بسیار دور اتفاق می افتاده است و مربوط به تاریخ ایران است نام آن را ورزش باستانی گذاشته اند.

ورزش باستانی

دانستنی های جالب ورزش باستانی

همان گونه که گفته شد در ابتدا این ورزش به عنوان تعلیم جنگ جو های ایرانی برپا شد و در طی سال ها به شکل امروزی در آمده است. جایی که این ورزش انجام می شود را زورخانه می نامند. زورخانه محلی است که در آن چند صندلی برای تماشاچیان و علاقه مندان وجود دارد. محلی برای نشستن فردی که ضرب را می زند وجود دارد. ورزشکاران با ریتم ضرب ورزش می کنند و همه با هم هماهنگ هستند. در وسط هم بخشی وجود دارد که ارتفاع آن از سطح پایین تر است و آن را گود می نامند. 

گود محلی است که ورزشکاران در آن قرار می گیرند و تمرین می کنند. این ورزش چند نکته بسیار جالب دارد. اولین نکته آن این است که حرکات تمرینی آن مانند رقص های ربانی درویشان می باشد. بسیاری از ورزشکاران این رشته می گویند با انجام ورزش باستانی خود را به خدا نزدیک تر احساس می کنند.

نکته دیگر این است که برخی حرکات شخصی دارد و برخی حرکات گروهی. در ابتدا همه با هم شروع به انجام یک سری حرکت میکنند که مشترک است و در اصطلاح ورزشی بدن را گرم می کنند. یک سری ابزار ورزشی مانند میل و کباده نیز وجود دارد که در اندازه های مختلف است و هر کس با توجه به توان و تجربه اش اندازه ای را انتخاب می کند. تمام این حرکات را می توان به صورت تکی یا گروهی انجام داد. تنها حرکتی که همیشه به صورت تکی است کشتی پهلوانی است. در گذشته پهلوان شهر را به این صورت شناسایی می کردند و بسیار برای او احترام قائل بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code