از آداب و رسوم مردم مالزی چه می‌دانید؟

آداب و رسوم مردم مالزی

با آداب و رسوم مردم کشور مالزی آشنا شوید

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و یکی از متنوع‌ترین کشورهای آسیا از نظر وجود قومیت و زبان‌های مختلف می‌باشد. قومیت اصلی این کشور را بومیان مالایی تشکیل داده‌اند و هندی‌ها و چینی‌ها نیز به راحتی در کنار آن‌ها زندگی می‌کنند. زبان اصلی بومیان مالزی، مالایی می‌باشد و پیرو دین اسلام هستند. به دلیل وجود اقلیت‌های مختلف امکان محاسبه جمعیت جدید مالزی وجود ندارد اما مدعی شده‌اند که بیشتر افراد تشکیل دهنده مالزی همان مالایی‌ها هستند. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی آداب و رسوم مردم مالزی صحبت کنیم.

آداب و رسوم مردم مالزی

وجود قومیت‌‌های مختلف در کشور مالزی موجب به وجود آمدن فرهنگ‌های مختلف در این کشور شده است. به عنوان مثال با آمدن هندی‌ها به کشور مالزی فرهنگ‌های مختلفی از جمله فرهنگ رنگارنگ بودن، استفاده زیاد از ادویه در غذاها و ساخت معابد هندو از فرهنگ هندی به فرهنگ مالزی اضافه شد. اما همین تنوع در آداب و فرهنگ مالزی به یکی از جذابیت‌های این کشور برای گردشگران تبدیل شده است. بنابراین با ما همراه باشید تا با فرهنگ و آداب و رسوم مردم مالزی آشنا شوید.

معاشرت در مالزی:

مردم مالزی، مردمانی مهربان و خونگرم هستند.  گفته می‌شود چینی‌های مالزی در دیدار اول سؤالات زیادی می‌پرسند، بنابراین در مواجهه با آن‌ها باید صبر و حوصله به خرج دهید. احوالپرسی مردم مالزی به صورت سلام و دست دادن است. معمولا آقایان تنها در صورتی با خانم‌ها دست می‌دهند که ابتدا خانم‌ها دست خود را جلو آورده باشند، در غیر اینصورت دست دادن با یک خانم در هنگام ملاقات ضرورتی ندارد. جالب است بدانید که در کشور مالزی نام خانوادگی پیش از نام افراد گفته می‌شود. مردم مالزی معمولا پیش از پاسخ دادن به سؤالات اندکی سکوت می‌کنند، این کار فرصتی برای تأمل کردن را در اختیار آنان قرار می‌دهد. مالایی‌ها به ظاهر و وجهه اجتماعی خود توجه زیادی دارند به همین دلیل هم مراقب رفتارهای خود در اجتماع هستند و به ندرت در جمع خشمگین می‌شوند. خانواده در مالزی اهمیت زیادی دارد و بر همین اساس در این کشور بر احترام به بزرگترها تأکید زیادی شده است.

آداب و رسوم مردم مالزی

غذاهای مالزی :

در مالزی می‌توانید غذاهای آسیایی بسیار خوش طعم و متنوعی را تجربه کنید. بخشی از این تنوع به دلیل وجود فرهنگ‌های مختلف و البته مهاجرانی است که از کشورهای دیگر به این کشور وارد شده‌اند. ناسی لیماک، ناسی پادانگ، لاکسا جوهور و سوپ اکور از جمله محبوب‌ترین غذاهای مالایی‌ها هستند.

رسوم هدیه دادن در مالزی :

آداب و رسوم مردم مالزی در هدیه دادن بسیار جالب است. مالایی‌ها رنگ سفید را برای بسته‌بندی هدیه‌های خود مناسب نمی‌دانند، زیرا معتقد هستند رنگ سفید نماد مرگ و سوگواری می‌باشد. رنگ زرد نشانگر سلطنتی بودن است و مورد پسند مالایی‌ها می‌باشد. هنگامی که به یک مالایی هدیه می‌دهید، انتظار نداشته باشید او این هدیه را در حضور شما باز کند. چینی‌های مالزی قیچی، چاقو یا هر ابزار برنده‌ای را به عنوان هدیه مناسب نمی‌دانند. به اعتقاد چینی‌های مالزی رنگ سفید و آبی رنگ‌های تدفین هستند.  به هندی‌های مالزی گل یاسمن هدیه ندهید، زیرا آن‌ها از این گل در مراسم تدفین استفاده می‌کنند. هندی‌های مالزی از رنگ‌های شاد مانند قرمز، زرد و سبز استقبال می‌کنند.

ازدواج در مالزی:

در مالزی رسوم عجیبی برای ازدواج وجود دارد برای نمونه در رسوم قبیله تیدونگ باید عروس و داماد از رفتن به دستشویی تا 72 ساعت بپرهیزند. برای این موضوع چند فرد در خانه در کنار آنها نگه داشته می‌شوند تا محافظ آن‌ها باشند. افراد این قبیله معتقدند با این کار فرزند مرده‌ای به دنیا نمی‌آید و به خوبی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

 عروسی در مالزی نیز مانند عروسی در ایران باشکوه بوده و هدیه آوردن برای عروس و داماد از رسوم مردم مالزی می‌باشد. لباس‌های عروس و داماد خاص و گران و دوخته شده از پارچه‌های سنتی هستند. عروس برای مراسم محجبه ظاهر می‌شود.

در آخر باید گفت که مالزی با وجود داشتن نژاد و فرهنگ‌های مختلف و با پیروی از دین اسلام یکی از پر جاذبه‌ترین کشورهای آسیایی محسوب می‌شود.

2 دیدگاه برای “از آداب و رسوم مردم مالزی چه می‌دانید؟

  1. Avatar
    مالزی نشین گفته:

    “عروس و داماد از رفتن به دستشویی تا 72 ساعت بپرهیزند” مگه میشه؟ مگه داریم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code