سنت های جالب در ایران کدام اند

سنت های جالب در ایران

معرفی سنت های جالب در ایران

در کشور ما سنت های بسیار زیادی وجود دارد. هم چنین آداب بسیار زیبا و و عجیبی نیز وجود دارد. بسیاری از این سنت ها با توجه به مناطق مختلف کشور متفاوت است. هم چنین هر کدام برای قوم خود بسیار حائز اهمیت و مهم می باشد. ما به هیچ وجه قصد بی احترامی نداریم و فقط قصد داریم آن ها را معرفی کنیم. در این مطلب قصد داریم سنت های جالب در ایران را به شما معرفی کنیم.

سنت های جالب در ایران

سور دادن

همان طور که می دانید سور یک شیرینی یا شام است. به منظور شریک کردن دیگران در شادی که برای فرد اتفاق می افتد سور می دهند. این اتفاق در ایران بسیار رواج دارد. در هیچ جای دنیا شما نمی توانید فردی را بیابید که در اداره یا محل کار خود سور بدهد. یا یک جعبه شیرینی در دست بگیرد و به عناوین مختلف ازدواج یا بچه دار شدن به سمت همکاران خود برود. اما در ایران بسیار مرسوم است.

بشکن زدن

یکی از اتفاقاتی که در عروسی و در رقص های ایرانی بسیار رواج دارد بشکن زدن است. جالب است که این هم یکی از سنت های جالب در ایران محسوب می شود. بسیاری از توریست ها با دیدن این صحنه یا شکه شده اند و یا بسیار خندیده اند و برایشان جالب بوده است. 

سنت های جالب در ایران

تعارف کردن

مرسوم ترین نوع تعارف در ایران گفتن کلمه قابل نداره است. گفتن همین عبارت برای مردم سایر کشور ها بسیار عجیب بوده است. در فرهنگ ما تعارف جایگاه ویژه ای دارد. سر میز غذا آن قدر تعارف می کنیم که مهمان ممکن است معذب شود. هنگام عبور از در هم تعارف می کنیم. اما جالب ترین آن ها گفتن قابل نداره می باشد.

جشن گرفتن مناسبت ها درشب قبل

بدون شک یکی از سنت های جالب در ایران همین مورد است. ما در ایران همیشه شب قبل را یک مراسم، تولد یا عید را جشن می گیریم. برای مردم ایران بسیار متداول است و اصلا به آن فکر هم نمی کنند. کافی است که یک مهمان غیر ایرانی در جمع خود داشته باشید تا متوجه شوید که چقدر برایشان عجیب است. در واقع برای غیر ایرانی ها غیر باور است که شب قبل جشن بگیرند.

پشت به دیگران نشستن

ما در ایران سعی می کنیم پشت به دیگران ننشینیم. این در حالی است که هنگام نشستن وقتی کسی پشت سرمان باشد عذرخواهی می کنیم. البته پس از عذرخواهی معمولا کار به تعارف ها کشیده می شود.جالب است بدانید که این هم یکی دیگر از موارد عجیب در ایران است. همه ی این نکات تا زمانی که یک غیر ایرانی در جمع شما نباشد کاملا بدیهی است. ولی واقعیت آن است که در سایر کشور ها این نکات وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code