دانستنی های تاریخ امارات متحده عربی

امارات متحده عربی

آنچه درباره تاریخ امارات متحده عربی باید بدانید

یکی از کشور های حوزه ی خلیج فارس می باشد. امارات متحده عربی یکی از کشور های مهم در خاورمیانه به حساب می آید. دین رسمی این کشور اسلام است و در حدود 90 درصد جامعه مسلمان می باشند. این کشور در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده است. همسایه های این کشور از جنوب کشور قطر و عربستان، از شرق با عمان و از شمال با خلیج فارس و ایران می باشند.

شناخت امارات متحده عربی

تا قبل از تاریخ 2 دسامبر سال 1971 نام این کشور امارات متصالحه بود. پس از آن دولت امارات متحده عربی (مخفف UAE) شکل گرفت. در واقع این کشور از اتحاد شیخ های این منطقه به وجود آمده است. در واقع این کشور از اتحاد شیخ نشین های ابوظبی، شارجه، دبی، فجیره ،عجمان ،راس الخیمه ،ام القوین تشکیل شده است. از این تاریخ 2 دسامبر به عنوان روز ملی امارات در این کشور جشن گرفته می شود. 

امارات متحده عربی2

 

هر یک از این شیخ ها اختیارات فراوانی دارند. اما یک نفر به عنوان موروثی حاکم کشور است. پایتخت آن پس از اتحاد شهر ابوظبی می باشد. امارات متحده عربی به عنوان یکی از مهم ترین منابع نفت خیز جهان شناخته می شود. جمعیت اصیل آن ها در واقع شیخ ها و شیخ زاده ها می باشند. بقیه جامعه را افرادی تشکیل می دهند که به عنوان کارگر به شیخ ها خدمت می کنند. از کارگران ساده ساختمانی تا مهندسان رده بالا همگی با گرفتن دستمزد خوب حاضر به همکاری با امارات شده اند.

مروری بر تاریخ امارات متحده عربی

پیش از اسلام این سرزمین زیر سلطه ی ایران بود. یک بار پرتغال آن را تصرف کرد و دوباره در دوره ی صفویه توسط ایران باز پس گرفته شد. همچنین در طول تاریخ این کشور زیر سلطه ی بریتانیا نیز بوده است. در سال 1971 بریتاینا موافقت کرد که شیوخ با هم به توافق برسند و آن ها به عنوان یک کشور مستقل اعلام وجود کردند. البته بریتانیا نیز امتیازاتی از آن ها گرفته است.

موسس و بنیان گذار حکومت امارات متحده عربی شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بوده که با همکاری شیخ راشد بن سعید آل مکتوم به تأسیس این اتحاد همت گماردند. در حال حاضر حاکم این کشور شیخ خلیفه بن زاید (از نوادگان شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ) و نخست وزیر آن شیخ محمد بن راشد (نوادگان نخست وزیر اول شیخ راشد بن سعید آل مکتوم ) می باشند. اداره این کشور توسط حاکم به همراه نخست وزیر انجام می شود. اما پنج شیخ دیگر نیز اختیارات بسیاری به خصوص در حوزه ی ساخت و ساز و پول سازی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code