فرهنگ و آداب و رسوم مردم تایلند

آداب و رسوم مردم تایلند

همه چیز درباره فرهنگ و آداب و رسوم مردم تایلند

تایلند کشوری در جنوب شرق آسیا با مساحت ۵۱۳٫۱۱۵ کیلومتر مربع می‌باشد. این کشور از سمت غرب و شمال با میانمار، از سمت شمال و شمال شرق با لائوس، از سمت جنوب شرق با کامبوج و از سمت جنوب با مالزی همسایه است. امروزه تایلند توانسته است گردشگران زیادی را از سر تا سر دنیا به سمت خود جذب نماید. شاید بتوانیم یکی از دلایل این موضوع را طبیعت بسیار زیبای آن بدانیم. تایلند کشوری با آب و هوای معتدل است که دریا، سواحل و جنگل‌های زیبایی را در خود جای داده است. در این مقاله می‌خواهیم درباره فرهنگ و آداب و رسوم مردم تایلند صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آداب و رسوم مردم تایلند

مذهب

مذهب رسمی کشور تایلند “بودیسم تراوادا” می‌باشد. حدود 95 درصد مردم تایلند بودایی هستند و باقیمانده‌ی افراد از دین‌هایی مانند اسلام و مسیحیت پیروی می‌کنند. دومین دین رایج در تایلند دین اسلام و سومین دین رایج دین مسیحیت به ویژه کاتولیک می‌باشد. البته مذاهب دیگری مانند یهودیان، برهماییان، هندوها و سیک هم در این کشور وجود دارند.

تایلندی‌ها برای رتبه‌های مذهبی خود(به عنوان مثال برای راهبه‌ها) احترام زیادی قائل هستند. تماس فیزیکی با راهبه‌ها و دست دادن و در آغوش کشیدن راهب‌ها توسط عامه مردم در بین تایلندی‌ها عمل پسندیده‌ای نیست و نوعی بی‌احترامی محسوب می‌شود. همچنین راهب‌ها از دست دادن به زنان اجتناب می‌کنند.

یکی از نکات جالب که درباره‌ی عبادت در تایلند مطرح است، سکوت و آرامشی است که حین عبادت افراد و انجام اعمال دینی توسط آنان، بر محیط حاکم می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، تایلندی‌ها برای مکان‌های مذهبی و معبد‌های خود احترام زیادی قائل هستند.

فرهنگ و آداب هدیه دادن در تایلند

آداب و فرهنگ “هدیه” در تایلند شباهت زیادی به مالزی دارد. یک تایلندی انتظار ندارد که شما در هنگام ورود به خانه‌ی او با خود هدیه‌ای به همراه داشته باشید، اما به همراه داشتن هدیه می‌تواند باعث خوشحالی آنان شود. هدیه‌های معمول و مورد علاقه‌ی تایلندی‌ها، گل(البته به جز میخک و جعفری)، شکلات مرغوب و خوش رنگ و لعاب و میوه می‌باشد.

سعی کنید هدیه‌های خود را به زیباترین شکل ممکن تزیین کنید و دقت کنید که رنگ کاغذ کادوهای شما نباید سبز، آبی، سیاه یا قرمز باشند. شما تنها در صورتی مجاز به استفاده از رنگ قرمز در بسته‌بندی هدیه‌ی خود هستید که طرف مقابلتان یک چینی-تایلندی باشد. بهتر است از کاغذهای کادویی با رنگ‌های زرد و طلایی برای بسته‌بندی هدیه‌ها استفاده کنید.

آداب و رسوم عبادت مردم تایلند

آداب و رفتار مردم تایلند

در این بخش می‌خواهیم درباره‌ی برخی از مهمترین آداب و رسوم مردم تایلند صحبت کنیم. تایلندی‌ها احترام زیادی برای بودا و مقدسات خود قائل هستند، بنابراین در هنگام حضور در مکان‌های مقدس و مقابل مجسمه‌ی بودا، لباس و رفتار مناسبی داشته باشید. تایلندی‌ها به شاه و خانواده‌ی سلطنتی احترام می‌گذارند و با هر چیزی که تصویر شاه روی آن ثبت شده است، با احترام رفتار می‌کنند، بنابراین شما هم مراقب رفتار و گفتار خود در رابطه با پادشاه باشید.

در تایلند با تن صدای خیلی بلند و خشن صحبت نکنید، پای خود را جلوی کسی دراز نکنید، در هنگام خواب، پایتان را به سمت محراب خانوادگی خانه‌ی تایلندی‌ها قرار ندهید و با دست راست خود غذا بخورید. یکی از عجیب‌ترین مواردی که حتما باید رعایت شود این است که نباید دست خود را روی سر یک تایلندی بکشید. این موضوع به این دلیل است که از نظر تایلندی‌ها بالاترین نقطه روی سر، مقدس‌ترین قسمت بدن هر فردی می‌باشد.

جشن‌های تایلند

تایلند دارای جشن‌ها، عیدها و مراسمات مختلفی می‌باشد که این کشور را به یک کشور شاد تبدیل کرده است. از جمله جشن‌های تایلندی می‌توانیم به جشن آب، جشن گل، جشن کبوتر و نمایشگاه میوه اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 × 1 =