صنعت ربات سازی در ژاپن به چه شکلی است؟

ربات سازی در ژاپن

ربات سازی یکی از صنایعی است که همه روزه در حال پیشرفت و ترقی است. زیرا هدف اصلی از ساخت ربات‌ها کمک به انسان‌ها در ابعاد مختلف زندگی می‌باشد. برخی از این ربات ‌ها به صورت انسان نما هستند و برخی دیگر هم در صنایع و کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز کمک شایانی به صنایع دفاعی می‌کنند. معمولا ربات‌ها طوری ساخته و برنامه‌ریزی می‌شوند که قادر به انجام کارهایی در شرایطی باشند که یک انسان عادی قادر به انجام دادن آنها نیست. صنعت ربات سازی در ژاپن و همین طور کشور چین بسیار پیشرفت و گسترش پیدا کرده است. و ما در این مقاله ربات سازی در ژاپن را بررسی خواهیم نمود.

ربات سازی در ژاپن:

کشور ژاپن در نظر دارد در سال 2020 ربات‌هایی را به جهان ارائه دهد که موجب سهولت زندگی افراد، بخصوص جمعیت کشور ژاپن شوند. زیرا در کشوری مانند ژاپن جمعیت رو به کاهش و سن افراد رو به افزایش است. لذا تولید ربات‌هایی که بتوانند آشپزی نمایند، ساخت و ساز انجام دهند، اخبار بگویند، اجسام بسیار سنگین را جابجا نمایند، بتوانند ترافیک را کنترل بکنند، در شرایط سخت جنگی بتوانند کارهای بسیار پیچیده انجام دهند و … موجب می‌شوند که در بیشتر عرصه‌های زندگی انسان‌ها کنار بروند و ربات‌های در خدمت انسان‌ها باشند. و این مورد به یک چالش مهم در دنیای امروز تبدیل شده است.

انواع مختلف از ربات‌ ها در ژاپن:

به این نکته باید توجه کرد که صنعت ربات‌سازی در ژاپن استاندارهایی برای ربات‌ها در نظر می‌گیرد. در صورتیکه ربات‌های ساخته شده از این معیارها و استاندارها پیروی نمایند، بی‌خطر تلقی شده و قابل استفاده خواهند بود.

1- ربات‌های کمک کننده و حامل افراد:

ربات حمل کننده انسان ها

دلیل اصلی ساخت این ربات‌ها افزایش سن و کاهش جمعیت می‌باشد. جمعیت در دنیای امروز در برخی از کشورها در قاره‌های  آسیا و اروپا و آمریکا رو به کاهش چشمگیر هستند و این مورد می‌تواند در آینده مسائلی ایجاد نماید. کشور ژاپن یکی از کشورهایی است که رشد جمعیت در آن بسیار پایین است. به همین دلیل در آینده نیاز به ربات‌هایی خواهند بود که بتوانند در منازل و یا بیمارستان‌ها افراد را جابجا نمایند.  ربات Panasonic Resyone یکی از ربات‌هایی است که به کمک افراد مسن می‌آید و در جابجایی به آنها کمک خواهد کرد.

2- ربات‌های کارگر ساختمانی:

کشور ژاپن در این حوزه نیز تدابیری اندیشیده است. طراحی ربات HRP-5P  یکی از ربات‌هایی است که با تقلید کردن حرکات انسان‌ها در صنعت ساختمان سازی می‌تواند اشیاء سنگین را جابجا نماید. که این ربات هم قطعا در آینده‌ای که سن جمعیت افزایش یابد مناسب خواهد بود.

3-ربات‌های امنیتی:

یکی از کاربرد‌های ربات‌های امنیتی در فرودگاه‌ها می‌باشد. این ربات‌ها مانند نیروهای گشت عمل می‌کنند و در صورتی که با مورد مشکوک و یا عامل خطر مواجه شد، پیامی را به اتاق نظارت فرودگاه ارسال خواهد کرد. یکی از دلایل اصلی دولت ژاپن از ساخت این ربات به کارگیری این ربات در فرودگاه‌ها در بازی‌های المپیک 2020 در ژاپن است.

و در پایان…

در چندین سال آینده استفاده از ربات‌ها در زندگی روزمره انسان‌ها به یک جزء جدایی ناپذیر تبدیل خواهند شد. که این مورد می‌تواند زندگی کردن را برای انسان‌ها بخصوص افراد مسن راحت‌تر نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code