با ورزش تکواندو آشنا شوید

تکواندو

با ورزش تکواندو و تاریخچه‌ی آن آشنا شوید…

یکی از ورزش‌های اصیل که متعلق به قاره آسیا و بخش شرقی آن می‌باشد تکواندو است. این ورزش متعلق به کره‌ی جنوبی است و قدمت آن به 20 قرن پیش باز می‌گردد. این ورزش یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها میان ورزش‌های رزمی در کل دنیا می‌باشد. تکواندو از چهار بخش تشکیل شده است ولی دو بخش  مبارزه و فرم (پومسه) کاملا به رسمیت شناخته شده‌اند. بیشترین تمرکز این ورزش بر حرکات پا می‌باشد و گاها از دست هم برای دفاع و یا هل دادن حریف به جهت دور کردن آن به چشم می‌خورد.

کمربندهای ورزش تکواندو و معنای هر رنگ

کمربندهای ورزش تکواندو

  • 1- سفید: این کمربند در اصل همان دانه‌ای است که در داخل خاک کاشته می‌شود و نماد صداقت و راستی و درستی است.
  • 2- زرد : به معنای نور است که نیاز اولیه دانه (کمربند سفید) را برای رشد فراهم می‌کند.
  • 3- سبز: نماد شکوفایی و جوانه زدن
  • 4- آبی: هر دانه‌ای برای رشد خود علاوه بر نور، به آب و اکسیژن نیز نیاز دارد. که این کمربند نمادی از آب و هوا است.
  • 5- قرمز: گلی که روییده است.
  • 6- مشکی ( از دان 1 الی دان 10) : ثمره کشت دانه در نهایت یک میوه است. که وقتی تکواندو کاری به این مرحله می‌رسد، یعنی به مرحله شکوفایی اصلی رسیده است و هر کدام از دان ها، دانه‌های میوه هستند.

تکواندو از چه بخش‌هایی تشکیل شده است:

در حالت کلی این ورزش از چهار بخش : مبارزه یا کیورگی،  پومسه یا فرم، دفاع شخصی و شکستن اجسام، هانمادانگ: حرکات رکوردی و نمایشی تشکیل شده است ولی معمولا دو بخش مبارزه و فرم شناخته‌تر شده هستند و طرفداران بیشتری دارند.

بخش های ورزش تکواندو

تاریخچه تکواندو در ایران:

تاریخ تکواندو در ایران به قبل از انقلاب بازمی‌گردد. این ورزش در سال 1347 وارد ایران شد و در سال 1349 ابتدا توسط نظامیان کره‌ای به افرادی در ایران آموزش داده شد و پس از پیگیری‌های پی در پی، مربیان ایرانی برای این ورزش تربیت شدند. در اصل این ورزش ابتدا توسط ارتش ایران مورد استفاده قرار گرفت، و انجمن تکواندو نیروهای مسلح در سال 1355 فعالیت خود را آغاز نمود.

قهرمان نامی ایران در ورزش تکواندو:

هادی ساعی جزء نام‌آورترین قهرمانان ایران در تکواندو می‌باشد. که مدال‌های مختلفی را در مسابقات بین المللی و جام جهانی و همین طور المپیک کسب نموده است.

و در پایان…

تکواندو ورزشی است که علاوه بر تحرک و چالاکی به فکر و هوش و استقامت بالایی نیاز دارد. از این رو تغذیه‌ی یک تکواندو کار یکی از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه نمود.

مقالات پیشنهادی: کبدی ورزشی با تاریخچه قدیمی در ایران و هند

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code