کشورهای پیشگام در اینترنت اشیا

اینترنت اشیاء

کره جنوبی پیشرفته ترین کشور در حوزه اینترنت اشیا

حتما این روزها عبارت اینترنت اشیا را به دفعات شنیده‌اید. امروزه اینترنت اشیا یکی از مباحث جدید و پیشرفته در دنیای تکنولوژی و نوآوری می‌باشد که توجه علاقه‌مندان زیادی را از سر تا سر جهان به خود جلب کرده است. پیشرفت‌های اینترنت اشیا که در چند دهه‌ی اخیر شاهد آن بوده‌ایم، افق‌های جدیدی از این تکنولوژی را پیش روی انسان گشوده است. اما اینترنت اشیا از کجا آغاز شده است و کدام کشورها در زمینه‌ی IOT پیشتاز بوده‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

تاریخچه اینترنت اشیاء

همانطور که می‌دانید، اینترنت اشیا(IOT/Internet Of Things)، به اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت گفته می‌شود. مفهوم دستگاه‌های متصل به هم از سال 1832 یعنی زمانی که اولین تلگراف معناطیسی طراحی شد، مطرح گشت، اما در آن زمان اینترنت وجود نداشت و دستگاه‌ها از طریق ارسال‌ سیگنال‌های الکتریکی با هم در ارتباط بودند. پس از اختراع اینترنت، در سال 1960 دوره‌ی اینترنت اشیا آغاز شد و از آن زمان تاکنون این حوزه از تکنولوژی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. یکی از نقاط برجسته در زمینه‌ی IOT برای یک دستگاه فروش کوکاکولا اتفاق افتاد. در آن زمان برنامه‌نویسان با نصب میکروسوئیچ‌هایی بر روی دستگاه کوکاکولا تلاش کردند میزان خنک نگه داشته شدن نوشیدنی‌ها در این دستگاه را بررسی کنند و از وجود یا عدم وجود نوشیدنی در آن مطلع گردند. همین موضوع زمینه‌های تحقیقات گسترده‌تر در زمینه‌ی IOT را پایه‌گذاری کرد. نقطه‌ی اوج اینترنت اشیا در سال 1999 رخ داد. در آن زمان عبارت “اینترنت اشیاء” برای اولین بار توسط کوین اشتون و با تعریف امروزی آن، معرفی شد.

اینترنت اشیا

کشورهای پیشگام در اینترنت اشیا

اگر بخواهیم کشورها را از نظر پیشرفت در زمینه‌ی اینترنت اشیاء طبقه‌بندی کنیم، بدون شک کره‌ی جنوبی پیشرفته‌ترین کشور در زمینه‌ی IOT می‌باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط یک وب‌سایت، بین کشورهایی که بیشترین تعداد دستگاه‌های IOT را داشته‌اند، کشور کره جنوبی اولین رتبه را به خود اختصاص داده است. پس از کره جنوبی، به ترتیب: دانمارک، سوئیس، آمریکا، هلند، آلمان، سوئد، اسپانیا، فرانسه، پرتغال، بلژیک و انگلیس در رتبه‌های دوم تا دوازدهم قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code