کبدی ورزشی با تاریخچه قدیمی در ایران و هند

کبدی

با یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های هند و ایران آشنا شوید

کبدی” یکی از ورزش‌هایی است که در کشورهای مختلف با نام‌های متفاوت شناخته شده است. در اصل این ورزش مربوط به قاره آسیا است و بیشترین رواج آن در کشورهای هند و ایران و پاکستان می‌باشد. این ورزش در کشور ایران با عنوان “ زو ” شناخته شده است. و گاها در شهرهای مختلفی از ایران نام‌های متفاوتی از این ورزش و یا بازی شنیده می‌شود. با توجه به اینکه در گذشته کبدی بیشتر به عنوان یک بازی شناخته می‌شد محل خاصی برای انجام آن در نظر گرفته نمی‌شد و در کوچه‌ها و یا محل‌هایی که بیشتر به صورت زمین خاکی بودند انجام می‌شد. ولی هم اکنون با توجه به رسیمت شناخته شدن آن سالن‌های مخصوص برای این ورزش تعبیه شده است. این ورزش در ابتدا به صورت مسابقات نمایشی آسیایی بود ولی بعدها به صورت مسابقات کاملا رقابتی به رسیمت شناخته شد.

ورزش کبدی در کدام کشورها رواج دارد؟

این ورزش در 3 کشور ایران و هند و پاکستان بیشتر ترویج یافته است. ولی علاوه بر این 3 کشور، کشورهای دیگری مانند: مالزی، تایلند، ترکمنستان، قزاقستان، ژاپن، کره‌ی جنوبی و … بازیکنان خوبی را برای این ورزش پرورش داده‌اند. این ورزش در دو بخش بانوان و آقایان برگزار می‌شود.

ورزش کبدی

این ورزش در شهرهای ایران با چه نام‌های خوانده می‌شود؟

این ورزش در گذشته‌های دور در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران رواج داشته است. و هم‌اکنون نیز در بسیاری از شهرها و روستاها‌ی ایران به عنوان بازی محلی شناخته می‌شود.

این بازی در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان، گلستان، مازندران، هرمزگان، بوشهر، فارس و اصفهان زو، در گیلان شیرین‌دودو، در خوزستان اش‌تی‌تی و در سیستان و بلوچستان کبدی نامیده می‌شود.(ویکی پدیا)

مهارت‌های مورد نیاز برای این ورزش چیست؟

این ورزش در اصل تلفیقی از دو ورزش راگبی و کشتی است. از این جهت به استقامت و قدرت بدنی بالا و چابک و تیز بودن و سرعت احتیاج دارد. که این موارد به مرور زمان و تمرین‌های مداوم به دست‌ خواهند آمد.

ورزش کبدی

قوانین و مقررات کبدی:

این بازی در 2 نیمه برگزار می‌شود که زمان هر کدام از این نیمه‌ها 20 دقیقه است و در کل 40 دقیقه زمان برای آن در نظر گرفته می‌شود، و مابین دو نیمه 5 دقیقه زمان استراحت وجود خواهد داشت. در صورتی که یکی از بازیکنان تیم، مصدوم شود و نظر پزشکان بر عدم ادامه‌ی بازی برای فرد مصدوم باشد، امکان تعویض وجود دارد.

تعداد بازیکنان هر تیم 12 نفر است که 7 نفر نفرات اصلی و 5 نفر بازکنان ذخیره هستند. در صورتیکه پس از سپری شدن زمان مربوط به بازی هر دو تیم امتیاز یکسانی کسب کردند. 5 حمله برای هر دو تیم در نظر گرفته می‌شود. در صورت تساویِ دوباره حمله یک به یک انجام می‌شود تا در نهایت یک تیم برنده شود.

و در آخر…

با توجه به متفاوت بودن این ورزش نسبت به سایر ورزش‌ها و نیاز به داشتن استقامت و تحرک بالا در صورتیکه واقعا به این ورزش علاقه دارید و می‌توانید تمرین‌های سختی را که برای افزایش استقامت و تحرک در نظر گرفته می‌شود، تحمل و انجام دهید. قطعا این ورزش جذاب می‌تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 5 = 5