دستاورد های علمی ایران در سال های اخیر

دستاورد های علمی ایران

دستاورد های علمی ایران را بشناسید

ایران یکی از کشور هایی است که هموراه در طول تاریخ حضور موثری داشته است. در هر زمینه ایران حرفی برای گفتن داشته است. از مخترعین و دانشمندان قدیمی گرفته تا جنگاواران و رزمی کاران به نام، همه این ها در طول تاریخ مایه سربلندی و افتخار برای ایران عزیز بوده است. در این مطلب قصد داریم به دستاورد های علمی ایران در چند سال گذشته بپردازیم. با ما همراه باشید.

علم نانو

علم نانو یکی از علوم پیشتاز در سال های اخیر می باشد. اکثر کشور ها هزینه های بسیار زیادی برای پیشرفت کشورشان در این زمینه کرده اند. کشور ما نیز سرمایه گزاری های مالی و انسانی بسیار زیادی در این زمینه کرده است و به موفقیت های بسیار چشم گیری هم دست یافته است. این پیشرفت به حدی بوده است که توانسته ایم رتبه چهارم جهانی را در این زمینه به خود اختصاص دهیم. 

پیشرفت در زمینه ی فناوری هسته ای 

سال های زیادی است که ورود ایران به این علم بسیار پر سر و صدا بوده است. با تمام کم و کاست هایی که وجود دارد ایران هم اکنون در رتبه 28 جهانی قرار دارد. یکی از نوین ترین علوم بدون شک انرژی هسته ای است. در نهایت ایران با تمام بحث ها و تحریم ها به این حوزه ورود کرده است و توانسته رتبه ی خوبی به دست بیاورد. این رتبه با توجه به کم سن و سال بودن این علم در ایران نسبتا قابل قبول می باشد.

دستاورد های علمی ایران

تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی

یکی از رقابت های بسیار تنگاتنگ علمی در چند سال اخیر رقابت در زمینه ی سلول های بنیادی است. این روش بسیار بسیار پر هزینه ولی در عین حال علم روز است. کشور های بسیار زیادی تلاش می کنند که پیشرفت روز افزونی در این زمینه داشته باشند. کشور ما ایران نیز جز کشورهایی است که علاوه بر سرمایه گزاری پیشرفت بسیار خوبی را هم در این زمینه کسب کرده است. این پیشرفت تا جایی ادامه داشت که سال گذشته ایران جز 10 کشور برتر در حوزه تحقیقات سلول های بنیادی بوده است.

پیشرفت های بسیار زیاد در زمینه علوم دانشگاهی 

یکی از دستاورد های علمی ایران در این چند سال علوم دانشگاهی می باشد. خوشبختانه ایران توانسته است با پیشرفت علمی که داشته است دانشگاه های بسیار معتبری در سطح جهان معرفی کند. این پیشرفت به حدی بوده است که پایگاه رتبه بندی تایمز اعلام کرده است که ایران در سال 1397 با دارا بودن 18 دانشگاه برتر در سطح جهان توانسته است رتبه 17 جهانی را در زمینه علوم دانشگاهی به خود اختصاص دهد. این آمار نشان از پیشرفت بسیار بالای ایران در زمینه های مختلف علمی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code