معرفی چند دانشمند ایرانی

دانشمند ایرانی

معرفی دانشمندان ایرانی در طول تاریخ

علم از آن دسته چیز هایی است که در طول تاریخ تکامل یافته است. همیشه دانشمندانی بوده اند که در حوزه ای پیشرفت کنند. سپس این اطلاعات را دست به دست کرده اند تا پیشرفت آن بیشتر شود. در سر تا سر کره خاکی دانشمندان بسیار زیادی وجود داشته اند. کشور ایران یکی از کشور هایی است که دانشمندان و کاشفان بسیار زیاد و تاثیر گذاری را در طول تاریخ به خود دیده است. ما در ادامه قصد داریم چند دانشمند ایرانی را به شما معرفی کنیم که روند بسیار موثری را در حوزه ی علوم مختلف ایجاد کرده اند.

معرفی چند دانشمند ایرانی در قرن های گذشته

ابوریحان محمدبن‌احمد بیرونی

بدون شک یکی از برترین دانشمندان ایرانی ابوریحان بیرونی بوده است. او در سال 352 هجری در خوارزم به دنیا آمد. در سال 472 هجری شمسی فوت کرد. جالب است بدانید که بیرونی را جز بزرگ ترین دانشمندان مسلمان و هم چنین فارسی زبان می شناسند. او در زمینه های ریاضی، تقویم شناسی، نجوم، انسان شناسی و تاریخ نگاری بسیار معروف بوده است. به طوری که بسیاری از دستاورد های این دانشمند ایرانی هنوز هم مورد توجه و تحقیق دانشمندان روز قرار می گیرد.

دانشمند ایرانی

ابوجعفر محمد بن محمد بن حسن توسی 

این دانشمند ایرانی ملقب به خواجه نصیر الدین توسی می باشد. او در سال های 579 تا 653 هجری شمسی زندگی کرده است. این دانشمند ایرانی در مینه های ریاضی، ستاره شناسی، شاعری، پزشکی و معماری توانسته است کشفیات بسیار زیادی را انجام دهد. اما معروف ترین دستاورد های آن مربوط به فلسفه می باشد. هم چنین او رصد خانه مراغه را ساخته است. در آن سال حدود 40 هزار جلد کتاب در کتابخانه مراغه گردآوری کرد.

ابوموسی جابر بن حیان

لقب پدر علم شیمی برازنده این دانشمند است. او در سال های 721 تا 815 هجری شمسی زیسته است. عمر او سرشار از خدمات متعددی بوده است که در زمینه های کیمیاگری انجام داده است. او نیز در زمینه های کیمیا گری، نجوم، پزشکی، فلسفه و فیزیک فعالیت داشته است. او در زمینه شیمی اکتشافات بسیار زیادی داشته است. از جمله کشفیات آن می توان به نیتریک اسید، سیتریک اسید یا جوهر لیمو، تیزاب( جز اندک محصولاتی که طلا را در خود آب می کند)، استیک اسید یا جوهر سرکه می باشند. یکی دیگر از کار های بزرگی که در زمینه شیمی انجام داده است معرفی کردن فرآیندهای تقطیر و تبلور می باشد. این فرایند ها چنان مهم هستند که هنوز هم جز پایه های شیمی به حساب می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code