معرفی 4 جشن شاد در کشور هند

جشن شاد در کشور هند

چرا جشن شاد در کشور هند زیاد است ؟

جشن شاد در کشور هند مانند ادیان مختلف در این کشور است. نعداد آن ها بسیار زیاد است و استقبال کنندگان آن نیز در سرتاسر هندوستان وجود دارند. کشور هند یا هندوستان یکی از کشور های بسیار عجیب دنیا شناخته می شود. یکی از دلایل آن وجود معماری های مختلف و عجیب ازجمله تاج محل در این کشور است. دلیل دیگر آن وجود طبیعت بسیار شگفت انگیز در این کشور است. کشور هند معروف است به کشور عشاق. کشوری که فیلم های عاشقانه و رقص های آن در سراسر دنیا شناخته شده است. سینمای بالیوود که سال سال است مردم جهان را سرگرم می کند و توانسته است رتبه خوبی نیز در ساخت فیلم به دست بیاورد.

مردم هند ادیان مختلف و هم چنین غذاهای بسیار متنوعی را در کشور خود دارند. آن ها عاشق لباس های رنگارنگ و شاد زیستن هستند. طبق تحقیقات برگزاری جشن شاد در کشور هند بسیار زیاد است. آن ها عاشق هستند. دورهمی و مهمانی را دوست دارند. رنگ های شاد و روشن را دوست دارند. عاشق رقص و پایکوبی هستند. رقص هندی یکی از معروف ترین رقص های دنیا به حساب می آید.

جشن دوسحرا و دورگا پوجاند

این جشن را جشن مادر خدایان هندو می نامند. همان طور که می دانید کشور هند دارای دین های مختلفی است. در هر دین جشن های شادی برگزار می شود. جشن شاد در کشور هند بسیار زیاد است. اما جشن مادر خدایان هندو یکی از زیباترین آن هاست. افسانه این جشن به قرن ها پیش مربوط می شود. ماهیشاسورا نام یکی از اهریمن های کشور هند است. دوسحرا به همراه فرمانده خود دورگا به جنگ با این اهریمن می پردازد. از آن به بعد مردم کشور هند یک جشن 10 روزه برای پیروزی آن ها تدارک می بینند.

  در این جشن مراسم های متعددی برگزار می شود. از جمله معروف ترین آن ها می توان به رقص و آواز در اطراف مجسمه اشاره کرد. مردم با رقص و شادی مجسمه دورگا را به سمت رودخانه می برند. مجسمه را در آب رودخانه غسل می دهند و به معبد باز می گردانند. برگزاری نمایش های سنتی و داستان سرایی و افسانه گویی نیز در طی مراسم بسیار دیده می شود.

جشن شتر ها

وقتی به لیست های جشن شاد در کشور هند نگاه می کنیم بدون شک جشن شتر ها برای ما جلب توجه می کند. جشن شتر ها یا جشن پوشکار یکی از مراسم های رقابتی و شاد در کشورهند به حساب می آید. در هند منطقه ای به نام پوشکار وجود دارد. هر ساله در ماه اکتبر در این منطقه مسابقه شتر سواری برگزار می شود. نکته اینجاست که این شتر ها معمولی نیستند. نه از نظر نژاد و از نظر پوشش و رنگ لعاب. در واقع شرکت کنندگان باید شتر های خود را تزیین کنند و آن ها را به رنگ های مختلف نماش دهند. از آن جا که رنگ های شاد در کشور هند بسیار پر طرفدار است اکثر شتر ها لباس و یا آویز های بسیار رنگارنگی آویزان شده است.

جشن شاد در کشور هند

مدت زمان برگزاری این جشن 5 روز می باشد. در طی این مراسم انواع شتر سواری، پشم چیدن و رژه شتر ها دیده می شود. هم چنین با توجه به این که از مناطق مختلف برای شرکت در این مسابقه حضور پیدا می کنند یک رقابت جذاب نیز در بین شتر ها و شتر سواران در هر رشته ای صورت می گیرد.

جشن های معبد های کرالا

کرالا نام یکی شهر های کشور هند است. صحبت از جشن شاد در کشور هند بدون شهر کرالا معنایی ندارد. در این شهر معابد بسیار زیادی وجود دارد. معابدی از دین های مختلف که دیوار به دیوار هم هستند. نکته جالب این است که هر کدام از این معبد ها بدون توهین به یک دیگر مراسم های مذهبی و شاد خود را برگزار می کنند. توریست های بسیاری از این شهر دیدن می کنند. یکی از معروف ترین مراسم ها که در اکثر ادیان نیز مشترک است مراسم فیل هاست.

فیل های بزرگ به صورت دسته های مختلف و با رنگ های مختلف در سطح شهر دیده می شوند. هر رنگ و لباسی که فیل ها با آن تزیین شده اند مربوط به یکی از معابد می باشد. فیل ها در خیابان های شهر کرالا رژه می روند و مردم پشت سر آن ها رقص و آواز سر می دهند. یکی از پر استقبال ترین جشن های کشور هند را می توان همین جشن های شهر کرالا دانست.

جشن شاد در کشور هند

جشن تولد کریشنا و گویندا

در واقع کریشنا و گویندا دو الهه ی مذهبی در کشور هند به حساب می آیند. هر ساله در ماه آگوست در کشور هند تولدی برای بزرگداشت این دو الهه برگزار می شود. از جمله نکات جالبی که در این مراسم وجود رنگ پوست مردم است. همان طور که قبلا اشاره کردیم مردم هند عاشق رنگ ها هستند.

در این جشن علاوه بر لباس های مختلف و رنگارنگ مردم پوست خود را نیز به رنگ های مختلف تزیین می کنند. یکی از جشن های جالبی که علاوه بر تفاوت لباس، تفاوت چهره رنگ پوست شرکت کنندگان نیز متفاوت است. رنگ های آبی، مشکی و سفید پر استقبال ترین رنگ ها در این جشن می باشد. با این کار به الهه ی کریشنا و الهه ی گویندا ادای احترام می کنند. جشن تولد کریشنا و گویندا  یک جشن شاد در کشور هند به حساب می آید.

جشن شاد در کشور هند

برای مشاهده جشن های دیگر هندوستان کلیک کنید.

یکی دیگر از بخش های جالب مراسم کریشنا و گویندا تشکیل مثلث یا هرم است. در واقع روند کار به این صورت است که مردم مختلف یک هرم انسانی تشکیل می دهند. در راس هرم یک سفال که با کشک یا ماده خوارکی دیگر پر شده است قرار دارد. مردم به نوبت سعی می کنند از این هرم بالا بروند و جایزه کوزه را مال خود کنند. جدایی از ارزش مادی جایزه باید بدانید که این کوزه ها ارزش معنوی دارند. در واقع بسیاری از مردم هند بر این باورند که این کوزه ها خوش یمن هستند. بنابراین تمام تلاش خود را برای به دست آوردن کوزه و جایزه اش می کنند. کسانی که کوزه ها را به دست می آورند شادی و برکت را در سال پیش رو برای خود و خانواده رقم می زنند.  

جشن های ایرانی با عکس نوشته های ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 3 = 30