مهم ترین اختراع های چین باستان

مهم ترین اختراع چین باستان -ابریشم

با مهم ترین اختراع های چین باستان آشنا شوید

کشور چین یکی از قدرتمندترین کشورها در زمینه‌ی اقتصاد است و توانسته پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشد، اما پیشینه‌ی این کشور نیز بسیار ارزشمند است. چین یکی از قدیمی‌‌ترین تمدن‌های دنیا را دارد. طبق گفته‌ها و اسناد موجود، تاریخ چین به حدود 7000 سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در آن زمان گروهی مهاجر وارد چین شدند و تاریخ این کشور را آغاز کردند و پس از آن سلسله‌های متعددی طی سال‌های متمادی در این کشور شکل گرفتند. چینی‌ها از گذشته در زمینه‌ی نوآوری نقش مهمی را ایفا کرده بودند و بسیاری از اختراعات تاریخ بشر توسط چینی‌ها انجام شده است. نمی‌توان از تأثیر زیاد بعضی از اختراعات مردم چین در زندگی بشر چشم‌پوشی کرد. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی 3 مورد از مهم‌ترین اختراع های چین باستان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

3 اختراع مهم چین باستان

1- کاغذ

بدون شک کاغذ یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین اختراع های چین باستان در طول تاریخ بوده که تأثیر زیادی در پیشرفت انسان‌ها داشته است. اما مخترع کاغذ چه کسی است؟ کاغذ توسط یک چینی به نام “سای لون” یا “تسای لون” در سال 105 میلادی اختراع شد. البته کاغذ پیش از آن نیز تولید می‌شد اما اختراع کاغذ به شکل امروزی توسط سای لون صورت گرفت. او توانست از پوست درخت توت، کنف، تورهای ماهیگیری کهنه و پارچه‌های مستعمل، کاغذی شبیه به کاغذهای امروزی تولید کرده و مورد تشویق امپراطور زمان خود یعنی امپراطوری هان شرقی قرار گیرد.

اختراع کاغذ در چین باستان

2- ابریشم

بر اساس مدارک موجود، چینی‌ها از حدود 2700 سال قبل از میلاد با روش تهیه‌ی ابریشم آشنا بوده‌اند. درباره‌ی نحوه‌ی کشف ابریشم به عنوان الیافی برای بافت نخ، داستان جالبی نقل شده است. گفته می‌شود ملکه “سی لینگ شی” که همسر امپراطور زمان بوده، در زیر درخت شاه‌توت به نوشیدن چای مشغول بوده که ناگهان یک پیله‌ی ابریشم به داخل چای وی می‌افتد. این پیله به شکل رشته‌هایی در آب باز می‌شود و بانو متوجه می‌شود که می‌توان از این الیاف طبیعی در تولید نخ استفاده کرد. به مرور زمان و گسترش استفاده از جاده‌ی ابریشم، مبادلات تجاری این کالا با کشورهای دیگر افزایش میابد و ابریشم به عنوان یکی از کالاهای تجاری ارزشمند چین شناخته می‌شود. دلیل این موضوع ممکن است حفاظت زیاد چینی‌ها از رمز و رازهای نحوه‌ی تولید نخ ابریشم باشد. به مرور زمان ابتدا کره و سپس کشورهایی از جمله ژاپن، هند و کشورهای اروپایی از این راز مطلع شدند.

3- طب سوزنی

طب سوزنی یا سوزن درمانی یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های درمانی می‌باشد که برای اولین بار توسط چینی‌ها انجام شده است. پیشینه‌ی طب سوزنی به 5000 سال پیش باز می‌گردد.

در این مقاله 3 مورد از مهم‌ترین اختراع های چین باستان را معرفی کردیم. علاوه بر موارد گفته شده، چرخ دستی، کایت، باروت و ظروف چینی از دیگر اختراعات مردم در چین باستان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code