جشن قایق اژدها در چین چگونه برگزار می شود

جشن قایق اژدها

جشن قایق اژدها چیست

جشن قایق اژدها یکی از مهم ترین و هم چنین مقدس ترین جشن های کشور چین است. نکات ریز و درشت بسیار زیادی درباره این جشن وجود دارد. در ادامه سعی می کنیم که تمام این نکات را برای شما بیان کنیم. جالب است بدانید که این جشن در واقع برای بزرگداشت شاعر بزرگ چین کویو آن برگزار می شود. این بزرگداشت بیش از 2000 هزار سال است که برگزار می شود. در این روز مردم چین آداب بسیار جالبی دارند. از ورزش و قایق سواری گرفته تا مراسم های مذهبی. از تهیه خوراکی های مختلف گرفته تا آماده کردن هدیه برای کودکان.

چین به عنوان یکی از قدیمی ترین کشورهای آسیا شناخته می شود. طبیعی است که به واسطه این تاریخ و افراد بزرگی که در دل تاریخ خود داشته اند مراسم های گوناگونی را برگزار کنند. چینی ها بسیارپایبند  به برگزاری مراسم با آداب اجدادی خود هستند. در واقع برگزار شدن مراسم به صورت سنتی در اولیت آن ها قرار دارد. اکثر این مراسم ها برای بزرگداشت فرد مهمی در تاریخ چین برگزار می شود. البته برخی از این مراسم ها نیز وابسته به یک داستان و یا افسانه می باشند.

جشن قایق اژدها

جالب است بدانید که در چین روز ولنتاین در یک تاریخ جدا وجود دارد. برای این روز نیز افسانه دو عاشق وجود دارند. مردم معتقدند که روح آن ها هم چنان در این روز با یک دیگر ملاقات می کنند. یا جشن بهاری در چین که تقریبا مهم ترین جشن آن ها به حساب می آید. این جشن نیزهم چنان با رسوم و آداب قدیمی چینی ها سازگار است. در هر کدام از این مراسم ها آداب بسیار پیچیده ای وجود دارد. جالب است که هر کدام از این آداب را نیز به افسانه ربط می دهند. آن ها معتقدند که همین آداب و رسوم است که از چین باقی می ماند.

برای مشاهده جشنواره بهاری چین کلیک کنید.

دوآن ووجی

دوآن ووجی نام اصلی جشن قایق اژدها می باشد. این جشن از هر نظر خاص به نظر می آید. زمان برگزاری این جشن اواخر بهار و یا اویل تابستان است. جالب است که این جشن در پنجمین روز از پنجمین ماه کشور چین برگزار می شود. همان طور که می دانید کشور چین آداب بسیاری دارد. برخی ممکن است این آداب را خرافات نام ببرند. در هر صورت در کشور چین پنجمین روز از پنجمین ماه بسیار عزیز است. در واقع آن ها معتقدند که هم راستا شدن این دو پنج با هم بسیار خوش یمن است.

آئین های جشن قایق اژدها

نکات ریز و درشت بسیار زیادی درباره این جشن بیان می شود. همان طور که گفتیم فلسفه برگزاری جشن قایق اژدها برای زنده نگه داشتن شاعر وطن پرست چینی ها می باشد. به همین دلیل نیز مردم چین معتقدند که در این روز ارواح مختلف در سطح شهر پراکنده هستند. برای جلوگیری از ورود ارواح خبیث به منزل شان گیاه های مخصوصی را با آدابی جالب بر در خانه ها می گذارند.  به این ترتیب خود و خانواده خود را از ین ارواح دور نگه می دارند.

جشن قایق اژدها

خوردن پیراشکی برنج – زونگ زی

در کشور چین برای هر جشن و یا مراسمی آداب متفاوتی وجود دارد. این آداب آن قدر ریز و جز به جز هستند که خوراکی های متفاوتی را شامل می شوند. مثلا برای جشن قایق اژدها باید پیراشکی برنج تهیه شود. در زبان چینی به این خوراکی زونگ زی گفته می شود. زنوگ زی نوعی شیرینی مثلث شکل است. لایه بیرونی آن را برنج کوفته شده تشکیل می دهد. داخل آن نیز با شکلات، آجیل و یا چیز های دیگر پر می شود. جالب است که اکثر خانواده ها زونگ زی را در خانه های خود آماده می کنند و سپس به افراد مختلف پیشکش می کنند.

ساختن کار دستی های معطر برای کودکان

همان طور که قبلا گفتیم در روز جشن قایق اژدها  رسم است که گیاهان مختلفی  را درب منازل می گذارند. با این کار ارواح شیطانی را از منزل خود دور می کنند. در واقع این سبزیجات بر روی یک کوه کوچک جلوی خانه ها قرار می گیرد. به این کوه ها آی گفته می شود.

رسم دیگر این است که به کوه آی کار دستی های مختلفی که از قبل معطر شده اند چسبانده می شود. در واقع زنان چینی با این کار علاقه خود به کودکان را نشان می دهند. هر کودکی که از کاردستی خوشش بیاید آن را هدیه می گیرد. ضمنا باید کار دستی را به گردن خود آویزان کند.

مسابقه جشن قایق اژدها

مهم ترین بخش از جشن قایق اژدها بخش مسابقه است. قایق هایی که شبیه به اژدها تزیین شده اند. این قایق ها به دو دسته تقسیم می شوند. یک کار تیمی و گروهی باعث می شود که یک گروه زود تر از خط پایان رد شود. هم چنین هر قایق یک لیدر دارد. لیدر جلوی قایق می نشیند و با نواختن طبل گروهش را هدایت می کند. او هم چنین باید روحیه تیم را حفظ کند. به همین منظور از جملاتی مانند شعار های ما استفاده می کند.

جشن قایق اژدها

در طول روز همه منتظر هستند ببینند چه گروهی برنده می شود. مردم چین می گویند گروه برنده شادی، خیر و برکت را تا سال آینده برای روستای خود به ارمغان می آورد. به همین منظور هر کدام دست به دعا بر می دارند و درخواست می کنند که تیم روستا یا منطقه آن ها پیروز شود.

جشنواره شبح در چین

یکی دیگر از جشنواره های تابستانی کشور چین جشنواره شبح است. این جشن کمی بعد از جشن قایق اژدها برگزار می شود. همان طور که می دانید آیین ها و رسوم بسیار مشترکی بین نژاد های زرد وجود دارد. در واقع جشن شبح مربوط به ادیان این نژاد ها می باشد.

در مذهب های بودایی و تائویی بسیار معتقد هستند که ارواح در بین مردم وجود دارند. همواره احترام خاصی برای کسانی که فوت شده اند قائل هستند. چینی ها بر این باور هستند که درروز جشن شبح ارواح بر روی زمین پرسه می زنند. برای ادای احترام به آن ها مراسم مذهبی ویژه ای برگزار می شود. در این مراسم دعا برای آمرزش رفتگان و هم چنین بخوردادن بسیار رواج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × = 16