جشن های شاد هندوستان را بشناسید

جشن های شاد هندوستان

معرفی جشن های شاد هندوستان

وقتی نام هندوستان را می شنویم بدون شک یاد فیلم های هندی و بالیوود می افتیم. فیلم هایی بسیار تخیلی، عاشقانه و شاد که کودکی و حال بسیاری از ما را در خود غرق کرده است. در واقع شاد بودن این فیلم ها به خاطر روحیه مردم این کشور است. هندوستان کشور رنگ ها و جشن هاست. در واقع در فیلم های هندی سعی شده است که فرهنگ خود را به رخ بکشند. فرهنگ آن ها رنگارنگ بودن است. آن ها کشور جشن ها هستند. در این فیلم ها سعی شده نمونه ای از جشن های شاد هندوستان به تصویر کشیده شود. در ادامه قصد داریم به بررسی و معرفی چند جشن معروف هندی بپردازیم.

جشن هولی ( جشنواره رنگ ها)

به طورکلی مردم کشور هند عاشق رنگ های شاد هستند. آن ها با پوشیدن لباس های شاد حس بهتری دارند. حتی برای عذا داری های خود معمولا رنگ سفید را انتخاب می کنند و کم تر به سراغ رنگ های تیره می روند. یکی از معروف ترین جشن های شاد هندوستان را می توان جشن هولی نام برد. مشابه جشن هولی در کشور های زیادی از جمله تایلند نیز برگزار می شود.

برای مشاهده جشن های شاد کشور تایلند کلیک کنید.

در واقع در پس این جشن افسانه های بسیار زیادی نهفته است.  معروف ترین افسانه مربوط به شیطان است. از آن جا که این جشن مربوط به مذهب پوچا می باشد آن ها معتقدند : شیطان یا هولیکا در این روز سعی داشته است پرهالد را بسوزاند. اما در طی این جنگ خودش اتش گرفته است. در نتیجه شب قبل از جشن تمام افراد به دور آتش جمع می شوند. در این گرد همایی دعا های مذهبی بسیاری خوانده ی شود.

جشن های شاد هندوستان

در روز بعد اما مراسم کلا تغییر می کند. به طوری که جشن هولی را به یکی از جشن های شاد هندوستان تبدیل می کند. مردم در روز جشن دور هم جمع می شوند. لباس های رنگارنگ می پوشند. حتی توریست ها و گردشگران نیز سعی می کنند مانند مردم هند لباس بپوشند. سپس با استفاده از توپ های رنگی که معمولا با پودر رنگ پر شده است به یک دیگر حمله می کنند. پس از چند دقیقه فقط صدای شادی و پرتاب رنگ هاست که شنیده می شود. حضور در جشنواره رنگ ها در هر کشوری یک تجربه بسیار خاص و بی نظیر به حساب می آید.

فستیوال اونام

یکی دیگر از معروف ترین جشن های شاد هندوستان فستیوال اونام یا جشن ببر نام دارد. جشن ببر در واقع یک جشن برای برداشت محصول است. این جشن معمولا در منطقه کرالا برگزار می شود. هند معروف است به کشور 72 ملت. این نام گزاری به دلیل حضور مردم مختلف و هم چنین وجود ادیان مختلف در این کشور است. تقریبا در هند هر چیزی را می پرستند. هر فرقه و دینی که به وجود می آید برای خود یک سری آداب دارد. به همین دلیل در بسیاری از جشن های کشور هند از حیوانات و یا گریم آن ها استفاده می شود. در واقع این جشن ها مربوط به یک دین یا مذهب هستند.

جشن اونام یا جشن ببر یک جشن 10 روزه است. همان طور که گفتیم این جشن را به منظور تشکر از محصول خوب برگزار می کنند. در ایام جشن ببر در منطقه کرالا حدود 600 نفر با گریم ببر حضور دارند. آن ها در این 10 روز با آداب مشخصی رقص ببر را انجام می دهند. جالب است بدانید که رقص ببر یکی از زیباترین رقص های مذهبی در دنیا شناخته می شود. آوازه این جشن باعث شده است که گردشگران بسیاری برای دیدن رقص ببر به کشور هندوستان سفر کنند.

جشن های شاد هندوستان

جشن گانش چاتورتی

وقتی فهرست جشن های شاد هندوستان را بررسی می کنیم بدون شک جشن گانش چاتورتی یا جشن الهه گانشا چشم ما را به خود خیره می کند. این جشن نیز یکی از جشن های معروف هندوها به حساب می آید. در واقع روز تولد الهه گانش را جشن می گیرند. مانند هر جشن دیگری آداب و رسوم بسیار زیادی در این جشن رعایت می شود. دیدن این رسوم برای مردم و گردشگران خالی از لطف نیست.

جشن گانش چاچورتی 11 روز طول می شکد. در طول هر روز مجسمه ای که به شکل سر فیل است به معابد مختلف برده می شود. در طی مسیر آداب مختلف و رقص های گوناگونی را در اطراف مجسمه انجام می دهند. روز آخر یعنی روز یازدهم مجسمه در خیابان ها گردش داده می شود. رقص های بسیاری در اطراف مجسمه انجام می شود. در پایان روز نیز تمام مجسمه ها را به دل اقیانوس می فرستند.

جشن نور یا جشن دیوالی

جشن دیوالی یا جشن نور یکی از جذاب ترین جشن های شاد هندوستان به حساب می آید. این جشن به حدی معروف است که تمام هندو ها در سراسر دنیا این جشن را در فصل پاییز برگزار می کنند. بسیار واضح است که هیچ کدام از این جشن ها کیفیت جشن اصلی در خود کشور هند را ندارند. ولی به هر ترتیب هندوها با برگزاری این جشن در گوشه و کنار دنیا این آیین خود را پاس می دارند.

جشن های شاد هندوستان

فلسفه برگزاری جشن نور در واقع پیروزی نور بر تاریکی می باشد. پیروزی خیر بر شر، سفید بر سیاه و یا هر ترکیب دیگری از این نوع را می توان به جشن دیوالی یا جشن نور ربط داد. شهرت جشن دیوالی به حدی بالاست که در فهرست بهترین فستیوال های پاییزی دنیا می توانید نام آن را ببینید.

در طی این جشن شمع های بسیار زیادی در گوشه و کنار شهر روشن می شود. در مرحله بعد روشن کردن فانوس ها رخ می دهد. در گوشه و کنار معابد فانوس های بسیار زیبایی طراحی شده اند که روشن می شوند و چشم تماشاچیان را خیره می کنند. در مرحله بعد نیز نوبت به آتش بازی می رسد. انواع اقسام آتش بازی های هوایی و زمینی را می توان در این ایام در کشور هندوستان به چشم دید. نکته جالب دیگر این است که در تاریخ برگزاری جشن نور یا جشن دیوالی مراسم های ازداوج بسیار زیادی در هند برگزار می شود. آن ها این روز را بسیار مقدس و خوش یمن می دانند. به همین دلیل معتقدند زوج های جوان با شروع زندگی خود در این روز می توانند زندگی شاد و بدون غصه ای را تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 3 = 21