با صنایع دستی معروف ایران آشنا شوید

صنایع دستی معروف ایران

 چند صنایع دستی ایران که در جهان حرف اول را می‌زنند

ایران کشوری پهناور با پیشینه‌ی تاریخی کهن و غنی می‌باشد. می‌توان گفت تنوع آب و هوایی و وجود قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف در ایران سبب ایجاد تنوع بالا در صنایع دستی و آثار هنری این مرز و بوم شده است. صنایع دستی و آثار هنری هر شهر به عنوان سوغات آن شهر بین مردم دست به دست می‌شوند و از ارزش بالایی در بین مردم ایران و جهان برخودار هستند. در این مقاله از آسیاتیک می‌خواهیم به معرفی تعدادی از صنایع دستی معروف ایران بپردازیم. با ما همراه باشید.

سه صنایع دستی معروف ایران

فرش‌های دستباف

فرش‌بافی در بسیاری از شهرهای ایران رواج دارد و یکی از صنایع دستی بسیار مهم و کهن ایرانی محسوب می‌شود. اولین فرش دستباف موجود در جهان ، قالیچه‌ی ایرانی “پازیریک” است که در سال 1949 و در جریان حفاری‌های دره‌ای به نام پازیریک در منطقه‌ی آلتای سیبری جنوبی در روسیه پیدا شد. همین موضوع قدمت هنر فرش بافی در ایران را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

از فرش ایرانی می‌توانیم به عنوان یکی از صنایع دستی کهن ایران یاد کنیم که شهرت جهانی دارد. عوامل مختلفی مانند تنوع در طرح و رنگ، ظرافت‌های خاص در طراحی و بافت، جنس مرغوب، هنر چشم‌نواز و نقش و نگارهای دلنشین، رنگ‌بندی زیبا و زنده از جمله مواردی هستند که موجب شده‌اند فرش ایرانی در سر تا سر جهان طرفداران زیادی داشته باشد و به کشورهای مختلفی صادر شود.

هنر فرشبافی در بسیاری از شهرهای ایران از جمله کرمان، تبریز، خراسان و … به طور گسترده‌ای رواج دارد، اما نکته‌ی جالبی که در  این مورد وجود دارد، تفاوت در طرح، رنگ و جنس فرش‌ها در نقاط مختلف ایران می‌باشد.

صنایع دستی معروف ایران-فرش ایرانی

ظروف مسی

ظروف مسی یکی دیگر از صنایع دستی معروف ایران است. این ظروف در شهرهای زنجان و اصفهان ساخته می‌شوند و یکی از صنایع دستی رایج و مشهور این شهرها به حساب می‌آیند. در چند سال اخیر درباره‌ی فواید استفاده از ظروف مسی صحبت‌های زیادی شده و همین موضوع توجه دوباره‌ی مردم را به این ظروف به دنبال داشته است. بسیاری از افراد از ظروف مسی به عنوان وسیله‌ای دکوری و تزیینی استفاده می‌کنند. گفته می‌شود تاریخچه مسگری در زنجان به بیش از هزار سال پیش و دوره‌ی ساسانیان باز می‌گردد.

سرمه دوزی

هنر سرمه‌دوزی از دیرباز در ایران رواج داشته و در دوره‌های مختلف در طول تاریخ ایران استفاده‌های متفاوتی از آن شده است. سرمه دوزی در ابتدا از طلا و نقره انجام می‌شده اما با گذشت زمان برای اینکه افراد بیشتری توانایی خرید و استفاده از این هنر زیبا را داشته باشند، از آلیاژهای دیگری در سرمه دوزی استفاده شده است. در گذشته از این هنر در تزیین انواع لباس، روتختی، پرده‌های زیبا و … استفاده می‌شد ، به مروز زمان استفاده از این هنر گسترش یافت، به طوری که امروزه در تزیین بسیاری از وسایل از هنر سرمه‌دوزی استفاده می‌شود.

در این مقاله درباره‌ی سه مورد از زیباترین و قدیمی‌ترین صنایع دستی ایران صحبت کردیم. علاوه بر موارد گفته شده، مینا کاری، خاتم سازی، معرق کاری، سفالگری و سرامیک کاری، حصیر بافی، منبت کاری، حکاکی روی فلزات و سنگ‌ها، شیشه گری، نمدمالی، ملیله کاری، کارهای چرمی و چاروق دوزی تنها تعدادی از صنایع دستی معروف ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 3 = 3