درباره تاریخ و تمدن کشور چین چه می‌دانید

تاریخ و تمدن چین باستان

همه چیز درباره تاریخ و تمدن چین

چین با پیشرفت‌های زیادی که داشته است، توانسته نام و آوازه‌ی خود را جهانی کند، به طوری که امروزه تقریبا تمام افراد نام این کشور را شنیده‌اند. اما درباره‌ی گذشته‌ی این کشور چه می‌دانیم؟ چین کشوری با قدمتی بیش از 5000 سال می‌باشد که در طول سال‌های متمادی درگیر جنگ‌ها، بلایایی طبیعی و غیر طبیعی زیادی بوده است. این کشور سلسله‌ها و امپراطوری‌های زیادی را در طول سالیان دراز در خود جای داده است. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی تاریخ و تمدن چین و برخی از سلسله‌هایی که در این کشور برقرار بوده‌اند، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

پیدایش تمدن در چین

تمدن چین از قدیمی‌ترین تمدن‌های تاریخ بشریت است. تمدن‌های چین هم مانند بسیاری از تمدن‌ها که در کنار آب شکل می‌گرفتند، برای اولین بار  در کنار رودهای “یانگ تسه” و “رود زرد” به وجود آمده اند. بر اساس مستنداتی که مربوط به 5000 سال پیش از میلاد است، افرادی در دره‌ی یانگ تسه ساکن بوده و به کشاورزی مشغول بوده‌اند.

سلسله‌های چین

1. سلسله شیا (Xia)

سلسله‌ی شیا اولین سلسله‌ی چین باستان محسوب می‌شود. این سلسله مربوط به 2070 سال پیش از میلاد تا 1600 سال قبل از میلاد است. این سلسله شامل چندین قبیله بود که در امتداد رودخانه زرد ساکن بودند. درباره‌ی وجود این سلسله و تمامی شواهد به جا مانده از آن تردید وجود دارد و ممکن است سلسله‌ی شیا افسانه‌ای بیش نباشد.

تاریخ و تمدن چین باستان2

2. سلسله شانگ (Shang)

در صورتی است که وجود سلسله‌ی شیا را به طور قطع قبول داشته باشیم، سلسله “شانگ” یا سلسله “یین” دومین سلسله‌ی چین محسوب می‌شود. با توجه به اسناد و مدارک موجود، وجود سلسله‌ی شانگ اثبات شده و قطعی می‌باشد. پایتخت سلسله‌ی شانگ، شهر “این” در کنار شهر “آن یان” امروزی معرفی شده است. این دودمان مربوط به حدود قرن 16 قبل از میلاد تا قرن 11 پیش از میلاد (حدود 600 سال فرمانروایی) می‌باشد.

3. سلسله ژو (Zhou)

سلسله ژو پس از سلسله‌ی شانگ به وجود آمد. این سلسه تا 256 سال پیش از میلاد یعنی حدود 800 سال برقرار بود. فلسفه چینی در این دوره گسترس یافت و فیلسوفان بزرگی از جمله کنفسیوس، شانگ یانگ و لائوتزه مربوط به همین دوران هستند. پایتخت سلسله‌ی ژو، “هائوجینگ” بود.

چین قدمت زیادی دارد و سلسله‌های زیادی در آن فرمانروایی کرده‌اند. در این مقاله از تاریخ و تمدن چین ، سه مورد از نخستین سلسله‌های چین باستان را معرفی کردیم. علاوه بر موارد گفته شده، سلسله‌های دیگری از جمله “شین”، “هان”، دوران سه امپراطوری، سلسله‌ی “سویی”، “تانگ”، “سونگ”، “یوآن”، “مینگ”، “چینگ” و سپس جمهوری چین و جمهوری خلق چین بر این کشور حاکم بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 × 1 =