نگاهی بر تاریخ هند

تاریخ هند

آشنایی با تاریخ هند

وقتی در تاریخ قدم میزنیم قدیمی ترین تاریخ مربوط به قاره آسیا می باشد. همین دلیل باعث شده است که لقب قاره کهن را نیز به این قاره بدهند. در بین کشور های آسیایی هند جز کشور هایی است که قدیمی ترین تاریخ و تمدن ها را در خود جای داده است. جالب است بدانید که در حدود 70 هزار سال پیش انسان ها در مناطق روستایی هند زندگی می کرده اند. نکته قابل توجه دیگر وجود ادیان مختلف در این کشور است. در این مطلب قصد داریم تاریخ هند را مرور کنیم. با ما همراه باشید.

هند در دوران قدیم

قطعا مرز هایی که کشور ها در چند قرن گذشته داشته اند تا الان بسیار تغییر کرده است. دلیل آن هم جنگ ها و کشور گشایی های مختلفی است که حاکمان و پادشاهان انجام داده اند.با این  همه هند را در حال حاضر نیز شبه قاره می دانند. این نامگزاری هم به دلیل وسعت این کشور می باشد.

برای درک بهتر از قدمت این کشور خوب است بدانید که اخیرا 3 استخوان حیوان در هند کشف شده است. باستان شناسان عمر این استخوان ها را در حدود 2.6 میلیون سال تخمین زده اند. نکته  جالب دیگر درباره این کشور کشف چند ابزار سنگی در مرزهای هند می باشد. عمر این ابزار نیز به دوران دیرینه سنگی بر میگردد.

تاریخ هند

در طول تاریخ کشور هند، اتفاقات بسیار زیادی افتاده است. کشور گشایی یا عقب نشینی و زیر سلطه رفتن در این کشور بسیار زیاد مشاهده می شود. مهم ترین اتفاق تاریخی در چند قرن گذشته هند بدون شک استقلال یافتن کشور هند است. این اتفاق یکی از پیروزی های بزرگ در تاریخ هند به حساب می آید.

استقلال کشور هند

تا قبل از جنگ جهانی دوم، هندوستان به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که داشت بسیار مورد توجه کشور های اروپایی قرار داشت. در واقع بخشی از تاریخ هند را می توان زیر سلطه بودن این کشور دانست. قبل از جنگ جهانی دوم کشور انگلیس کاملا به اوضاع هند مسلط شد. پس از جنگ جهانی دوم زمینه بسیار خوبی برای رد کردن استعمار در کشور های مختلف فراهم شد. هندوستان با رهبری گاندی توانست استقلال پیدا کند. این اقدام بزرگ باعث شد نام گاندی در تاریخ هند ماندگار شود.

در سال 1947 هندوستان مستقل شد و به دو بخش تقسیم شد. در واقع تصمیم بر این بود که مسلمانان و سایر ادیان موجود در هند جدا شوند. نتیجه این توافق پیدایش کشور پاکستان در نقشه بود. چندی بعد بنگال شرقی نیز تصمیم بر استقلا گرفت و کشور بنگلادش را ثبت کردند. در حال حاضر نقشه قدیم هند شامل کشور های پاکستان، هند و بنپلادش می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code